Oğan: Ülkücüler MHP'nin kapanmasına izin vermez!

11 Ocak 2017 Çarşamba  20:53

MHP’de başkanlığa soyunan eskiz milletvekillerinden Sinan Oğan, 18 maddelik anayasa değişiklik teklifinin tamamının kabul edilmeyeceğini savundu: “Bu Anayasa, MHP’nin kapatılmasının önünü açacak ve ülkücüler buna müsaade etmeyecek.”

RS FM’den Yavuz Oğhan’a konuşan Oğan, oylamada yaşanacak olası ‘fire’lerin önümüzdeki süreçte daha fazla görüleceğini öne sürdü.

Beklentilerinin altında fire olduğunu kaydeden Oğan, “MHP’nin asıl tepkisi önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak. Bazı maddelerde fireler yükselecek ve göreceksiniz bu tasarı 18 madde olarak hayata geçmeyecek. Kurulmak istenen sistem düşecek” dedi.

‘Neden MHP’ye kilit vurulmasına müsaade ediliyor’

Yeni anayasayla MHP’nin kapatılmasının da önünün açıldığını savunan Oğan, “İki partili sistemde dördüncü parti konumundaki MHP olmayacaktır. Bu MHP’nin kapatılması demek ve buna ülkücüler müsaade etmez” diye konuştu.

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemi’ni kabul etmesini anlayamadığını ifade eden eski vekil, PKK lideri Abdullah Öcalan’ı hatırlattı.

Oğan şöyle konuştu: “Sayın Bahçeli bunları görmüyor olamaz ama neden bu şekilde bir şey yaptığını ne ben ne de 40 yıllık arkadaşları anlayabilmiş değil. Çünkü bir yıl öncesine dek, başkanlık sisteminin bebek katili Öcalan tarafından dikte edildiğini, bu sistemin ülkeyi parçalayacağını söyleyen kendisi idi. Şimdi neden MHP’nin kapısına kilit vurulmasına müsaade ediyor bilemiyoruz.”

‘Ahmet Hakan’a talimat verildi’

‘Ak Saray’dan Hürriyet yazarı ve CNN Türk programcısı Ahmet Hakan’a gelen bir telefonla programlara artık çıkarılmaması için talimat verildiğini iddia eden Oğan, “Böyle bir demokrasi anlayışı olamaz. Televizyonlarda, meydanlarda sen düşünceni istediğin gibi savunacak, propagandanı yapacaksın fakat başka herhangi bir kişi konuşamayacak. Bu kabul edilemez” dedi.

Referandum için 330 vekilin oyu gerek

Meclis’e gelen anayasa değişiklik teklifi tartışmalara neden oluyor.

Bahçeli’nin Meclis’te de, referandumda da ‘Evet’ oyu vereceğini söylediği, HDP ve CHP’nin rejim değişikliği getireceği için karşı çıktığı anayasa teklifinin referanduma götürülebilmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin Meclis’te 316 sandalyesi bulunan AKP ve 39 sandalyeli MHP’nin oylarıyla hafta boyu sürecek görüşmelerin ardından kabul edilmesi bekleniyor.

AKP, görüşmeleri 24 Ocak’a kadar bitirmeyi planlıyor. Görüşmeler, internet üzerinden Meclis TV sayfasından naklen yayınlanıyor.Sayfa Adresi: http://korhaber.com/haber/Ogan-Ulkuculer-MHP-nin-kapanmasina-izin-vermez/230556