CHP'li Böke'den hükümete; Kenara çekilin, biz gerekeni yaparız

11 Ocak 2017 Çarşamba  23:32

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini de içeren anayasa değişikliğine ilişkin hükümetten ‘kenara çekilmesini’ isteyerek gerekeni kendilerinin yapacağını söyledi.

Teklife ilişkin maddeler, Meclis’te kurulan komisyondan AKP ve MHP’lilerin işbirliğiyle 29 Aralık 2016’da geçmişti. Komisyona 21 madde olarak gelen teklif, 18 maddeye düşerken, değişiklik teklifi 9 Ocak’ta Meclis’te görüşülmeye başlamıştı.

Partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklama yapan Böke, Türkiye’de olağandışı gelişmeler yaşandığını ve liranın değer kaybettiğini belirterek, partili cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirdi: “23 Nisan 1920’den 97 yıl sonra Meclis’te kendini tasfiye etmek için bir oylama yapılıyor. Cumhuriyet rejimini bitirmeyi oyluyor. 97 yıl sonra bugün yapılıyor olan açık bir karşı devrim ve egemenliği halktan alıp saraya ve bir kişiye verme girişimidir.”

‘Ülkeyi fütursuzca yönetenler var’

Anayasa değişikliği teklifinin maddelerine ilişkin oylamalarda anayasanın çiğnendiğini belirten CHP sözcüsü, “Anayasa yok sayılıyor. Bu anlayışla iş yapanların yazacağı yeni anayasadan ülkeye hayır gelmez. Hukuki uyarı yapıldığında düzeltmeye gitmek yerine, ‘Sana ne’ diyecek kadar ülkeyi fütursuz yönetenler var. Verdiğimiz mücadele buna engel olmak içindir” dedi.

‘Gelin yapmayın’

Böke, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ve ikinci kez uzatılan OHAL’in Türkiye’yi felakete sürüklediğini kaydederek, hükümete partili cumhurbaşkanlığı sistemini geri çekme çağrısı yaptı: “Gelin yapmayın, Türkiye’ye hali hazırda büyük bedeller ödettiniz bile. Köprüden önce son çıkıştayız. Milyonların geleceğini, 80 milyonun ekmeğini bir kişinin hırsı için yok etmeyin. Bu anayasa teklifini vakit kaybetmeden çekin meclisten. Kenara çekilin mümkünse, biz ne yapılması gerekiyorsa yaparız.”Sayfa Adresi: http://korhaber.com/haber/CHP-li-Boke-den-hukumete-Kenara-cekilin-biz-gerekeni-yapariz/230564